Witaj w serwisie Ortodonci.pl, umożliwiającym zlokalizowanie najbardziej odpowiedniego dla Ciebie gabinetu ortodontycznego.

Promowane gabinety ortodontyczne:

Bio-Orto

Wrocław,

ul. Inżynierska 17/2

Wizytówka gabinetu >>>

 

 Całe i Białe

Kraków,

ul. Daliowa 3/21

Wizytówka gabinetu >>>

Estetica

Dąbrowa Górnicza,

ul. Kopernika 24

Wizytówka gabinetu >>>

OrthoDentica

Gdańsk,

ul. Matejki 1/6

Wizytówka gabinetu >>>

Ortodental

Katowice,

ul. Panewnicka 5

Wizytówka gabinetu >>>

Ortos

Szczecin,

ul. Wojska Polskiego 34/3

Wizytówka gabinetu >>>

OrtoSfera

Gdańsk,

ul. Żwirki i Wigury 12/21

Wizytówka gabinetu >>>

OrtoStyl

Lublin,

ul. Milenijna 12A  

Wizytówka gabinetu >>>

Top-Ortodent

Warszawa,

Pasaż Ursynowski 9

Wizytówka gabinetu >>>

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja to dobrze znane nam słowo. Nie każdy jednak wie dokładnie z czym się ono wiąże. W pierwszej kolejności warto podkreślić, że ortodoncja jest dziedziną stomatologii czyli ma bezpośredni związek z jamą ustną. Dziedzina ta zajmuje się przede wszystkim rozpoznawaniem, profilaktyką oraz leczeniem nieprawidłowości dotyczących uzębienia zarówno u dorosłych jak i dzieci. Każdy z nas musi mieć na uwadze, że wady zgryzu, których nie leczymy prowadzą do ścierania i uszkodzenia zębów. Efektem nieleczonej wady zgryzu może być między innymi próchnica oraz zapalenie dziąseł. Nieprawidłowe ułożenie zębów znacznie utrudnia ich czyszczenie.

Czytaj dalej >>>


Jak może nam pomóc ortodonta?

Leczenie wad zgryzu w znacznej większości opiera się na założeniu specjalnego aparatu. Aparat na zęby ma za zadanie skorygować położenie poszczególnych zębów i unormować linię zgryzu. Najczęściej stosowanym aparatem jest urządzenie montowane na stałe. Aparat stały składa się ze specjalnych zameczków, które nakleja się na zęby. Zameczki te są następnie łączone specjalnym drutem. Podczas wizyt kontrolnych, które odbywają się co 4-6 tygodni, poszczególne elementy aparatu są wymieniane tak aby powoli korygować położenie zębów względem siebie i tym samym naprawić nieprawidłowy zgryz.

Czytaj dalej >>>


Jaki aparat na zęby wybrać?

Decyzję odnośnie wyboru aparatu podejmuje zawsze lekarz ortodonta. Pierwszym etapem leczenia jest wizyta konsultacyjna. W jej trakcie pobierane są wyciski. Następnym etapem jest diagnostyka czyli analiza modeli i zdjęć rentgenowskich. Jej celem jest określenie prawidłowego i najbardziej efektywnego modelu (planu) leczenia.

Czytaj dalej >>>


Jakie postępy robi ortodoncja?

Ortodoncja, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, podlega ciągłym zmianom. Pojawiają się coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Pogłębia się także wiedza lekarzy w tym zakresie. Postęp sprawia, że leczenie staje się bardziej przyjemne i mniej inwazyjne niż jeszcze 20 lat temu. W dalszym ciągu wymaga jednak od pacjenta przede wszystkim cierpliwości oraz samozaparcia szczególnie w początkowym etapie leczenia.

Czytaj dalej >>>


Czy warto nosić aparat ortodontyczny?

Tak naprawdę aparat „na zęby” jest niezbędny w trakcie leczenia ortodontycznego. Jeżeli myślimy o skutecznej walce z posiadaną wadą zgryzu to powinniśmy bezwzględnie zainwestować w tego typu aparat. Noszenie aparatu ortodontycznego może przynieść nam wiele korzyści. Dzięki niemu możemy zachować w dobrej kondycji nasze zęby, przyzębie oraz stawy żuchwowo-skroniowe.

Czytaj dalej >>>


Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Wizyta u ortodonty tak naprawdę nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Kwestią fundamentalną jest oczywiście zadbanie o higienę jamy ustnej a więc umycie zębów przed wizytą. Istotny jest także fakt, że możemy odwiedzić ortodontę nie mając wyleczonych wszystkich zębów. Przed założeniem aparatu ortodontycznego będziemy musieli jednak wyleczyć ubytki. Podczas wizyty ortodonta podejmie decyzję, które zęby należy bezwzględnie wyleczyć lub też usunąć.

Czytaj dalej >>>


Czy osobie dorosłej można założyć aparat ortodontyczny?

Tak naprawdę nie została określona granica wieku dla osób, które chcą rozpocząć leczenie ortodontyczne. Musimy wiedzieć, że leczenie to ma na celu przede wszystkim poprawę estetyki, ale także zachowanie wszystkich zębów oraz przyzębia w zdrowiu. Średnia wieku pacjentów podejmujących leczenie wynosi 25-40 lat. W tym wieku najczęściej dochodzi do tzw. stłaczania się zębów lub procesu odwrotnego, czyli powstawania szpar między zębami wskutek utraty niektórych zębów.

Czytaj dalej >>>


Czy aparat stały przeszkadza w jedzeniu?

Aparat ortodontyczny nie przeszkadza pacjentowi w spożywaniu posiłków. Jednocześnie faktem jest, że podczas noszenia aparatu powinno się zrezygnować z jedzenia pewnych produktów.    

Czytaj dalej >>>


Jak długo zazwyczaj trwa założenie aparatu ortodontycznego?

Czynność zakładania aparatu ortodontycznego zajmuje w większości przypadków od 1 do 1,5 godziny.

Czytaj dalej >>>


Jak długo zazwyczaj trwa wizyta kontrolna u ortodonty?

Niestety czasu trwania wizyty kontrolnej nie da się z góry określić i zamknąć w ramach godzinowych. Na długość trwania takiej wizyty ma wpływ wiele czynników. Co istotne bardzo wiele zależy w tym przypadku od pacjenta. Ważną kwestią jest w tym przypadku dbałość o aparat (czy potrzebna jest jego naprawa, podklejenie zamka, itp.) a także higienę jamy ustnej.

Czytaj dalej >>>


Czy powinno się wyleczyć wszystkie zęby przed zgłoszeniem się do ortodonty?

Na pierwszą wizytę u lekarza ortodonty nie musimy zgłaszać się dopiero po wyleczeniu zębów.

Czytaj dalej >>>


Jak należy dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?

Dbałość o zęby jest podstawą pięknego uśmiechu. Dlatego też powinniśmy dbać o nie zawsze. Szczególnie jednak kiedy nosimy aparat ortodontyczny. W trakcie leczenia należy poświęcić więcej czasu na ich higienę. Bardzo istotne jest aby powierzchnia zębów a także poszczególne elementy aparatu były nienagannie czyste. Aby móc zachować ten stan powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które w dużym stopniu pomogą i ułatwią nam zachowanie higieny.

Czytaj dalej >>>


Jak należy dbać o aparat ortodontyczny w trakcie leczenia?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy także zachować pewien poziom ostrożności. Przede wszystkim musimy uważać aby nie uszkodzić poszczególnych elementów aparatu. Może to bowiem zaburzyć proces leczenia wady, a już na pewno może doprowadzić do konieczności wymiany aparatu. Istotną kwestią jest także unikanie jedzenia produktów, które mogłyby uszkodzić nasz aparat ortodontyczny.

Czytaj dalej >>>


Czego nie należy jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Noszenie aparatu ortodontycznego nie będzie wiązało się ze zmianą nawyków żywieniowych aczkolwiek będziemy musieli unikać pewnych produktów, które mogłyby uszkodzić aparat. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim produkty twarde (twarde warzywa i owoce, suchary, twarde pieczywo, twarde słodycze, orzechy) a także ciągnące i oklejające zęby (toffi, różnego rodzaju batoniki).

Czytaj dalej >>>


Czy z założonym aparatem ortodontycznym dopuszczalne jest spożywanie gorących potraw?

Spożywanie bardzo gorących posiłków nie jest wskazane. Co istotne gorące potrawy są szkodliwe nie tylko dla poszczególnych elementów aparatu, ale także dla samych zębów.

Czytaj dalej >>>


Czy zakładanie aparatu ortodontycznego jest bolesne?

Zakładanie aparatu ortodontycznego nie wiąże się z bólem.

Czytaj dalej >>>


Czy noszenie aparatu stałego wiąże się z bólem?

Tak naprawdę ból jest kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od progu bólowego każdego pacjenta. Najczęściej występowanie bólu może mieć miejsce przez pierwsze 2-3 dni od momentu założenia aparatu. Dlatego też lekarze zapisują pacjentom na wszelki wypadek środek przeciwbólowy. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku ból jest naturalnym objawem i świadczy jedynie o postępującej korekcie ustawienia poszczególnych zębów.

Czytaj dalej >>>


Czy noszenie aparatu ruchomego wiąże się z bólem?

Sytuacja w tym przypadku jest analogiczna do aparatu stałego. Jako że na zęby oddziałują podobne siły to i reakcje bólowe mogą być zbliżone.

Czytaj dalej >>>


Czy podczas noszenia aparatu stałego do mycia zębów można używać szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczka elektryczna nie jest w stanie dotrzeć i wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni w związku z tym jej użycie nie jest zalecane podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Można jednak zastosować specjalne końcówki do szczoteczki elektrycznej, które przeznaczone są do czyszczenia zębów z aparatem stałym.

Czytaj dalej >>>


Czy można założyć aparat ortodontyczny, jeżeli posiada się martwe zęby?

Nie ma przeciwwskazań, które zabraniają założenia aparatu w przypadku posiadania martwych zębów. W tym przypadku należy w pierwszej kolejności prawidłowo wyleczyć takie zęby jeszcze przed założeniem aparatu.

Czytaj dalej >>>


Czy podczas noszenia aparatu stałego można żuć gumę?

Żucie gumy podczas noszenia aparatu ortodontycznego nie jest wskazane.

Czytaj dalej >>>


Czy po założeniu aparatu ortodontycznego zmieniają się rysy twarzy?

Sam aparat ortodontyczny ma tak niewielkie rozmiary, że z pewnością nie wpłynie na zmianę rysów twarzy. Inną kwestią jest jednak wpływ całego procesu leczenia i korekty zgryzu na zmiany w naszym wyglądzie.

Czytaj dalej >>>


Czy krwawienie spowodowane przez aparat ortodontyczny jest niepokojące?

Pojawienie się krwawienia jest bardzo często spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. W jej wyniku może występować zapalenie dziąseł, które powoduje krwawienie. Pewne elementy aparatu ortodontycznego mogą powodować otarcia śluzówki (tzw. odleżyny) a te również mogą powodować niewielkie krwawienie.

Czytaj dalej >>>


Czy istnieje możliwość zmiany lekarza ortodonty w trakcie leczenia?

Ze względu na dobro pacjenta cały proces leczenia a więc zakładanie, kontrola i zdjęcie aparatu powinien być nadzorowany przez tego samego lekarza ortodontę. Wynika to z faktu, że lekarz, który od początku „prowadzi” danego pacjenta ma najlepszą i największą wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta.

Czytaj dalej >>>


Czy dopuszcza się nurkowanie z aparatem ortodontycznym?

Zamiar nurkowania należy w każdym przypadku konsultować z lekarzem ortodontą. Nie ma co prawda przeciwwskazań przed nurkowaniem z aparatem jednakże jest to także uzależnione m.in. od głębokości na jaką planujemy zejść oraz od rodzaju aparatu ortodontycznego.

Czytaj dalej >>>


Czy aparat ortodontyczny uniemożliwia całowanie?

Nie stwierdzono przypadków odczuwania dyskomfortu w trakcie całowania z założonym aparatem ortodontycznym. Co więcej aparat może stać się źródłem nowych, niepotykanych wcześniej doznań.

Czytaj dalej >>>


Czy noszenie aparatu stałego wpływa na ciążę?

Aparat ortodontyczny nie ma żadnego wpływu na przebieg ciąży. Nie zmienia to jednak faktu, że o ciąży powinniśmy bezwzględnie poinformować naszego lekarza prowadzącego.

Czytaj dalej >>>


Czy po zdjęciu aparatu stałego na zębach pozostają ślady po zamkach?

Poszczególne elementy aparatu ortodontycznego nie pozostawiają śladów na zębach. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest stosowanie się do wskazówek lekarza i odpowiednia dbałość o higienę zębów w trakcie procesu leczenia.

Czytaj dalej >>>


W jakim celu usuwa się zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne wymaga niejednokrotnie usunięcia jednego lub nawet kilku zębów w celu uzyskania odpowiedniego, prawidłowego zgryzu. Pozostałe zęby, przy użyciu aparatu, zostaną przesunięte w ten sposób, że wypełnią luki po usuniętych zębach. Bardzo często tylko taki zabieg daje możliwość prawidłowego ustawienia zębów.

Czytaj dalej >>>


Czy z założonym aparatem ortodontycznym można korzystać z solarium?

Jak podkreślają specjaliści nie wpłynie to negatywnie ani na aparat ani na zęby. Jednakże warto w tym przypadku zasięgnąć również opinii dermatologa.

Czytaj dalej >>>


Jakie są zalecane potrawy w pierwszych, bolesnych dniach po założeniu aparatu?

Lekarze zalecają w takich przypadkach spożywanie pokarmów w formie płynnej lub półpłynnej. Powinniśmy po prostu unikać gryzienia, które dodatkowo obciąża zęby poddawane działaniu aparatu ortodontycznego.

Czytaj dalej >>>


Czy myjąc zęby po każdym posiłku zapobiegniemy przebarwieniom aparatu?

Mycie zębów po posiłku w dużym stopniu zapobiega przebarwieniom aparatu. Tak naprawdę takie postępowanie jest wskazane nawet dla osób, które nie posiadają aparatu. Mycie zębów po każdym posiłku pomaga zachować higienę jamy ustnej a w przypadku posiadania aparatu ortodontycznego jest to szczególnie istotna kwestia.

Czytaj dalej >>>


Po jakim czasie widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?

Dużą zaletą aparatu ortodontycznego jest fakt, że pierwsze efekty jego działania są widoczne w relatywnie krótkim czasie. Już podczas pierwszej wizyty kontrolnej wnikliwy obserwator będzie miał szansę je dojrzeć. Wyraźne zmiany „in plus” powinny być widoczne w przeciągu 3 pierwszych miesięcy od momentu założenia aparatu.

Czytaj dalej >>>


Jak powinny wyglądać zęby w prawidłowym ustawieniu?

Prawidłowe ustawienie zębów określane jest na podstawie wielu czynników. Przede wszystkim oceny dokonuje się patrząc z przodu oraz z boku.

Czytaj dalej >>>


Czy dopuszczalne jest piaskowanie zębów przy założonym aparacie stałym?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem wskazanym i zalecanym w celu utrzymania higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania to przede wszystkim choroby przyzębia jak paradontoza z objawem zapalenia przyzębia.

Czytaj dalej >>>


Czy można stosować irygator do czyszczenia zębów przy założonym aparacie stałym?

Stosowanie irygatora jest wręcz wskazane podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Irygator daje o wiele większe możliwości dotarcia do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Czytaj dalej >>>


Czy można dostawić sztuczny ząb do aparatu stałego?

Do aparatu stałego może być dołączony brakujący ząb lub zęby. Dzięki temu można odtworzyć ciągłość łuku zębowego. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej w przypadku kiedy ubytek dotyczy zęba, bądź zębów w odcinku przednim. W takiej sytuacji wstawienie brakujących zębów jest wręcz wskazane dla prawidłowego i efektywnego leczenia.

Czytaj dalej >>>


W jakim celu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie (RTG)?

W każdym przypadku wykonanie zdjęcia RTG musi być determinowane określonym powodem, wskazaniem. Wedle zaleceń PTO (Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego) zdjęcie rentgenowskie powinno być wykonywane na podstawie wskazań lekarza przed, w trakcie jak również na koniec procesu leczenia. Zdjęcia RTG pozwalają dokonać oceny stanu zębów (próchnica, uszkodzenia wierzchołków korzeni, występowanie chorób tkanek okołowierzchołkowych). Na zdjęciach możemy także zweryfikować stan wyrostka zębodołowego, uszeregowanie zębów a także rysy twarzy oraz profil.

Czytaj dalej >>>


Czy jest to możliwe, że ząb nie wyrośnie?

Czasami dochodzi do sytuacji kiedy niektóre zęby, najczęściej są to trójki górne, nie wyrastają. Pozostają one w kości. Tego typu zęby określamy mianem zębów zatrzymanych. Poprzez zastosowanie aparatu ortodontycznego możemy podjąć się próby sprowadzenia tych zębów do łuku zębowego.

Czytaj dalej >>>


Czy faktem jest, że zamki samoligaturujące są korzystniejsze?

W tej kwestii opinie są bardzo zróżnicowane. Faktem jest, że stwierdzenia tego nie potwierdzają żadne badania lekarzy klinicystów.

Czytaj dalej >>>


Czy można samodzielnie naprawiać aparat ortodontyczny?

Samodzielne naprawianie aparatu ortodontycznego jest surowo zabronione. Jakiekolwiek próby modyfikacji bądź też reperacji aparatu mogą skończyć się jego zniszczeniem lub co gorsze spowodować jego wadliwe działanie. To może doprowadzić do negatywnego wpływu na proces leczenia a nawet do uszkodzenia zębów. W przypadku jakiejkolwiek awarii bądź problemu z aparatem należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ortodontą.

Czytaj dalej >>>


Co powoduje przebarwienie ligatur?

W aparacie ortodontycznym przebarwieniom mogą ulegać nie tylko ligatury, ale także inne jego elementy. Wpływ na to mają przede wszystkim artykuły spożywcze zawierające silne barwniki w swoim składzie.

Czytaj dalej >>>


Do czego używa się wosku podczas leczenia ortodontycznego?

Wosk pełni bardzo ważną rolę w przypadku aparatu ortodontycznego i ma duży wpływ na komfort pacjenta. Przede wszystkim jest on używany do zabezpieczenia ostrych elementów aparatu. Dzięki temu unikamy podrażnień śluzówki jamy ustnej wywołanych przez te elementy. Wosk jest stosowany tylko w przypadkach uzasadnionych. Jeżeli po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent odczuwa, że niektóre elementy powodują podrażnienia lub uszkodzenia śluzówki (przeważnie są to okolice pierścieni a także zamki na zębach, które ustawione są bardzo nieprawidłowo) to w takiej sytuacji konieczne jest użycie wosku.

Czytaj dalej >>>